Community Wide Shabbat Lunch
Saturday, April 20, 2024 • 12 Nisan 5784
10:00 AM - 12:00 PMKehilat Mogen DavidSorry, Registration has ended.
Share Print Save To My Calendar |
Mon, April 29 2024
21 Nisan 5784
PESACH SCHEDULE
Sunday, April 21st
8:00 am Shacharit
7:15 pm Mincha/Arvit
BEDIKAT HAMETZ Sunday, April 21st
After 8:00 pm
EREV PESACH Monday, April 22nd
TAANIT BECHORIM Monday, April 22nd
4:53 am Fast Begins
6:30 am Shacharit followed by a Siyum
7:15 am Siyum
Every first born must attend a Siyum in order to be exempt from fasting.
BURNING HAMETZ Monday, April 22nd
10:14 am Final Eating of Hametz
11:32 am Final Burning of Hametz
7:00 pm Mincha/Arvit followed by Hallel
7:11 pm Candle Lighting
First Night of Seder
12:51 am Chatzot
FIRST DAY OF PESACH Tues, Apr 23rd
9:00 am Shacharit
10:45 am Tefilat Tal (Approx)
7:00 pm Mincha/Arvit
8:02 pm Candle Lighting (From Pre-existing Flame)
Second Night of Seder
First Night of Sefirat Ha’Omer
12:51 am Chatzot
SECOND DAY OF PESACH Wed, Apr 24th
9:15 am Shacharit
7:15 pm Mincha/Arvit
8:01 pm Havdalah
CHOL HAMOED Thursday, April 25th
8:00 am Shacharit
7:15 pm Mincha/Arvit
CHOL HAMOED Friday, April 26th
8:00 am Shacharit
7:00 pm Mincha/Arvit
7:15 pm Candle Lighting
SHABBAT CHOL HAMOED, April 27th
9:15 am Shacharit
7:00 pm Mincha followed by Seudah Shlishit & Arvit
8:03 pm Havdalah
EREV SHEVI’I SHEL PESACH Sun, Apr 28th
8:00 am Shacharit
7:00 pm Mincha/Arvit
7:16 pm Candle Lighting
SHEVI’I SHEL PESACH Mon, Apr 29th
9:15 am Shacharit
7:00 pm Mincha/Arvit
8:05 pm Candle Lighting (From Pre-existing Flame)
ACHARON SHEL PESACH Tues, Apr 30th
9:15 am Shacharit
7:15 pm Mincha/Arvit
8:06 pm End of Yom Tov
You may start eating Hametz by 8:30pm
HAPPY PASSOVER!
KEHILAT MOGEN DAVID
IMPORTANT TIMES
PARASHAT ACHAREI
7:09 pm Candle Lighting
7:58 pm Havdalah
SHABBAT SCHEDULE
Please REGISTER if you are attending Shabbat services.
6:45 pm Shir Hashirim
7:00 pm Erev Shabbat Mincha/Arvit
8:50 am Rabbi Moses Parasha
9:15 am Shacharit
9:30 am Barukh She'amar
9:30 am Teen Minyan
6:00 pm Rabbi Moses Shiur
6:45 pm Shabbat Mincha/Arvit
WEEKLY SCHEDULE
SHACHARIT
8:00 am Sunday
6:30 am Monday - Friday
MINCHA/ARVIT
7:10 pm Sunday - Thursday
shiurim AT KMD
Rabbi Moses Megila
Monday-Friday at 5:55 am
Rabbi Moses Hilchot Pesach
Monday-Thursday at 6:40 pm
Rabbi Moses Women's Parasha
Every Wednesday at 1:00 pm
Rabbi Abraham Avoda Zarah
Monday-Friday at 5:55 am
Rabbi Abraham Shiur
Every Monday after Arvit
Rabbi Abraham Avoda Zarah
Every Tuesday at 8:00 pm
Rabbi Abraham Shiur
Every Wednesday after Arvit
R' Eliyahu Moses Hilchot Shabbat
Every Wednesday at 8:30 pm
R' Eliyahu Moses Sefer Hamitzvot
Every Wednesday at 8:30 pm
Chok L'Yisrael with Mr. Haim Dayan
Sunday-Friday after Shacharit
Zmanim
Alot Hashachar | 5:21a |
Earliest Tallit | 5:49a |
Netz (Sunrise) | 6:35a |
Latest Shema | 9:21a |
Zman Tefillah | 10:17a |
Chatzot (Midday) | 12:08p |
Mincha Gedola | 12:36p |
Mincha Ketana | 3:22p |
Plag HaMincha | 4:31p |
Shkiah (Sunset) | 5:40p |
Tzeit Hakochavim | 6:18p |
More >> |
Join Our Mailing List
HAPPY ANNIVERSARY
APRIL ANNIVERSARIES
Reuben & Miri Robin
MAY ANNIVERSARIES
Emmanuel & Tova Sarir
HAPPY BIRTHDAY
APRIL BIRTHDAYS
Navid Bayanfar
David Javaherian
Jacob Robin
Avigayl Abraham
Evan Azeroual
Aaron Robin
Levana Sara Ben Shetrit
Benjamin Mizrahie
Sarah Marciano
Jack Robin
Reuben Robin
Dikla Yashar
Lisa Jahan
Lyel Yashar
Abe Mathalon
Adielle Harari
Eliana Kerendian
Dan Banafsheha
Omid Shaye
Albert Katri
Gabriel Amsellem
Talia Moses
Moise Emquies
MAY BIRTHDAYS
Michael Fallas, Eliana Ben Shetrit
Judah Nassir Kahen, Iris Reyhan
Aron Harkham, Gabriel Abergel
Shalom Aynesazan, Josh Yonatanov
Eliyah Harari, Oved Anter
Rachel Hakham, Idor Edry
Raphaela Bayanfar, Eliana Kahen
Gabriel Kahen, Sophie Barkodar
Reuben Robin, Bella Kohan
Daniel Shaye, Ava Abergel
Marc Noah, Nessim Hami
Abigail Bamela, Jonathan Mizrahi
Olivia Abergel, David Kelly
Vivienne Robin, Mike Azeroual
Neil Sheff, Parviz Saour
Emmanuel Sarir, Albert Bamela
Tova Sarir, Yael Ohana
IN MEMORIAM
APRIL YAHRZEITS
Salomon Emquies
David DuBin
Frances Estelle Kopelman
Israel Albert
Clara Elias
Jacob Emquies
Gertrude Berger
Mickey Slotnick
Ada Hirsch
John Bird
Samuel Landau
Andor Elias
Sam Katz
Fela Goldstein
Hanogh Ben Avraham
Shepsil Goldstein
Eugene Goldstein
MAY YAHRZEITS
Dorothy Stitskin, Heinrich Bernet
Zaiv Lainer, Lilian Entner
Shaul Barnes, Sabine Blum
Eva Martin, Mary Raskin
Charles Silver, Louis Weller
Charlotte Chouaiki, Robert Blaugrund
Zoltan Spitzer, Lester Liberman
Sadie Alperson, Benjamin Sheff
David Richard Katz, Charles Raskin
John Mordechai Barkodar
Habib Kashanian, Rachel Barnes
Ychiel Chaim Rosenwald, Jeff Krone
Bessie Kanner, Ellen Berick
Mitchell Safren, Esther Bernstein
Naomi Guttman, Robert Greenberg